کاتالوگ حرفه ای بسازیم

کاتالوگ حرفه ای بسازیم

چگونه یک کاتالوگ محصول بسازیم

طراحی و ایجاد یک کاتالوگ محصول، روشی موثر برای افزایش تعداد مشتریان و معرفی همه محصولات شرکت، به آن‌ها خواهد بود. کاتالوگ محصولات، می‌تواند مشتریان بالقوه‌ای که ممکن است هرگز با شرکت و محصولات شما آشنا نباشند را جذب محصولات شما نماید. اگر بدانید چه چیزهایی را در کاتالوگ محصول خود در یک الگو و قالب زیبا و جذاب درج کنید، در این صورت، آماده تبدیل کاتالوگ خود از یک ایده به یک ابزار تبلیغاتی موثر خواهید بود.

۱) محتوای لازم برای استفاده در کاتالوگ را جمع‌آوری کنید

اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع طراحی، همه المان‌های لازم برای طراحی کاتالوگ را در اختیار دارید. محتوای لازم برای تهیه کاتالوگ، شامل تصاویر محصولات، فهرستی از نام محصولات و ویژگی‌های آن‌ها، فهرستی از سایر اطلاعات مکمل که باید در کاتالوگ درج شوند مثل اطلاعات شرکت، رضایت نامه‌های مشتریان و هرگونه اطلاعاتی که به تصمیم‌گیری صحیح توسط مشتری کمک می‌نماید، می‌گردد.

۲) تصاویری زیبا و جذاب از محصولات تهیه کنید

شاید وسوسه شوید که برای صرفه‌جویی در هزینه، تصاویر محصولات را خودتان تهیه کنید. اما توصیه ما به شما این است اگر یک عکاس حرفه‌ای نیستید، این کار را به اهلش بسپارید. تصاویر محصولات، مهمترین قسمت کاتالوگ شما هستند. زیرا این تصاویر، اولین چیزهایی هستند که توجه مشتریان شما را به خود جلب خواهند نمود. یک تصویر جذاب، مشتریان را به خواندن شرح آن محصول، تشویق می‌نماید و این امر به نوبه خود، می‌تواند منجر به خرید محصول توسط مشتری گردد.

  • اگر تجربه و مهارت کافی در کار عکاسی داشته و نیز یک دوربین دیجیتال در اختیار دارید، رزولوشن دوربین را در بالاترین درجه تنظیم و با رعایت اصول عکسبرداری دیجیتال، به کار عکاسی محصولات خود مشغول شوید. از محصولات، بصورت انفرادی (نه گروهی) و روی یک پس زمینه روشن عکس بگیرید و به منظور ایجاد کنتراست بین پس زمینه محصول و صفحه کاتالوگ، به تصاویر خود، سایه (drop shadow) اضافه نمایید. توجه داشته باشید که حداقل رزولوشن برای چاپ تصاویر رنگی، باید ۳۰۰ dpi باشد.

۳) با ویژگی‌های محصولات خود آشنا شوید

قبل از نوشتن مطلب در مورد هر محصول، باید با مشخصات فنی هریک از محصولات خود آشنا شوید. همچنین می‌توانید، به محصولات، کد محصول و قیمت (شامل قیمت اصلی و قیمت شامل تخفیف) اختصاص دهید. می‌توانید در صفحه هر محصول، مزایا و ویژگی‌های خاص آن محصول را به صورت تیتر ‌وار بیان کنید. البته شاید شما بخواهید هر نکته ریز و کوچک در باره یک محصول را به مشتریان خود بگویید؛ ولی توصیه ما این است که فقط به نکات و ویژگی‌هایی بسنده کنید که به تصمیم‌گیری مشتری در خرید این محصول می‌توانند کمک نمایند. یک کار خوب این است که مشتریان را جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصولات، به سایت شرکت خود هدایت نمایید.

۴) اندازه مناسبی برای کاتالوگ خود انتخاب نمایید

هنگامی‌که محتوای کاتالوگ شما آماده شد، باید اندازه مناسبی را برای آن انتخاب نمایید. وابسته به جایی که کاتالوگ استفاده می‌گردد، مثلاً در هواپیما یا روی یک میز در اطاق انتظار یک پزشک، شما باید بهترین ابعاد و اندازه را برای کاتالوگ در نظر بگیرید، بگونه‌ای که نه آنقدر بزرگ باشد که خواننده را هنگام مطالعه آن اذیت کند و نه آنقدر کوچک باشد که تصاویر و مطالب، برای وی، به خوبی قابل مشاهده نباشند.

۵) تعداد صفحات کاتالوگ را به درستی انتخاب نمایید

کاتالوگ شما باید آنقدر مفصل باشد که اطلاعاتی کافی در مورد محصولات، به مشتریان ارائه نماید و در عین‌حال، آنقدر مختصر نیز باشد که سبب دل زدگی و خستگی مخاطب آن نگردد. حتماً برای کاتالوگ محصولات، یک فهرست محتویات تهیه نمایید. برای هر محصول ویژه، یک صفحه کامل اختصاص بدهید. صفحاتی هم برای چیزهایی مثل تاریخچه شرکت در نظر بگیرید.

  • قواعد صفحه‌بندی را رعایت کنید: بهتر است آدرس وب شرکت یا موسسه و نیز شماره‌های تماس خود را در صفحات مقابل هم، در کاتالوگ درج نمایید. مثلاً شماره تلفن را در انتهای راست هر صفحه و آدرس وب سایت را در انتهای چپ صفحه درج نمایید و یا بالعکس
  • در صورت نیاز به افزایش تعداد صفحات کاتالوگ، یادتان باشد که ۴ تا ۴ تا تعداد صفحات را افزایش دهید، زیرا چاپخانه‌ها، چهار صفحه را روی یک ورق کاغذ چاپ می‌کنند (دو صفحه در روی کاغذ و دو صفحه در پشت)

۶) محصولات را به خوبی توصیف کنید

برای هر محصول، یک شرح کوتاه بین ۵۰ تا ۱۵۰ کلمه تهیه کنید. شما باید ویژگی‌های هر محصول را در کاتالوگ درج کنید اما مزایای هر ویژگی را بصورت فشرده بیان کنید و روی مزیت اصلی محصول، مانور دهید. طوری در باره محصولات بنویسید که مشتریان بتوانند از میان محصولات مشابه، مورد متناسب با نیازهای خود را به راحتی پیدا کنند. نیازهای مشتریان را تشریح نموده و از قیمت تا وزن و ابعاد محصول را به مشتریان ارائه نمایید.

  • در صورت ضرورت می‌توانید از یک نویسنده حرفه‌ای برای این کار مهم استفاده نمایید.

۷) اطلاعات مکمل و اضافی را نیز در نظر داشته باشید

هنگامی‌که مطالب کاتالوگ را می‌نویسید، می‌بایست از جملات کوتاه، و بیان شیوا و سلیس و غیرفنی استفاده نمایید. هر بخش کاتالوگ شما باید یک صفحه مقدمه داشته باشد و نوع مصرف کننده این گروه محصولات را معرفی نماید. همچنین هربخش باید حاوی یک مقاله کوتاه باشد که مزایای کامل این رده از محصولات را بیان و به مشتری معرفی نماید. محتوای شما می‌تواند همچنین در برگیرنده تاریخچه فعالیت شرکت باشد.

  • می‌توانید یک فرم سفارش نیز در کاتالوگ طراحی کنید؛ البته اگر سفارش پستی یا سفارش از طریق فکس را نیز می‌پذیرید.

۸) محتوای کاتالوگ را سازماندهی کنید

اینکه در کدام صفحه چه مطلبی درج شود، بسیار مهم است. کاری که سردبیر یک نشریه انجام می‌دهد. در انجام این امر، بسیار تامل نموده و با دقت عمل کنید. محصولات مشابه را در کنار یکدیگر قرار دهید. همچنین محصولات مرتبط و نیز محصولات مکمل را نیز در یک فضای هماهنگ و بهم پیوسته با محصولات اصلی، صفحه‌بندی کنید.

  • برای سازماندهی محتوای کاتالوگ به طور موثر، نه تنها نیاز به درح بخش‌هایی برای محصول دارید، بلکه یک بخش مقدماتی در ابتدای کاتالوگ، یک بخش آموزشی (در صورت درج مقالات) و نیز بخشی در مورد اطلاعات بازگرداندن کالا و گارانتی را درج نمایید. می‌توانید مقالات را در سراسر کاتالوگ پراکنده نمایید، بطوریکه خرید محصولات شما هرگز از ذهن مشتری دور نگردد.
  • از یک سیستم فونت یکنواخت و سازگار، در کاتالوگ استفاده نمایید و نیز هر بخش را با کدگذاری رنگ در بالا و پایین یا جوانب صفحه، از یکدیگر جدا کنید تا از این طریق، مشتری بتواند سریع‌تر به اطلاعات مورد نظرخود دست یابد.

۹) از اطلاعات مفید و با ارزش استفاده کنید

اگر لاجرم مجبور شدید که چهار صفحه به کاتالوگ خود اضافه کنید، طبعاً باید یک جوری این صفحات را پر کنید. اگر اینطور است، در این مورد تنبلی نکنید و سعی کنید در این صفحات اضافی، مطالبی را بگذارید که سبب ترویج محصولات و در نهایت فروش آن‌ها گردند. در مورد رضایت مشتریان از شما و نحوه گارانتی محصولات خود به مخاطب، اطلاعات کافی بدهید.

۱۰) یک جلد زیبا و جذاب برای کاتالوگ طراحی کنید

جلد کاتالوگ، اولین چیزی است که مشتریان بالقوه شما می‌بینند. و همین المان تاثیر زیادی در موفقیت یا شکست کاتالوگ شما دارد. اگر جلد کاتالوگ محصولات شما، مشتری را جذب نکند، ممکن است مشتری قبل از آن که آن را باز کند، به سطل زباله بیاندازد. محصولات ویژه و نیز هر نوع تخفیف یا آفر را روی جلد مطرح کنید. همه این‌ها به همراه تصاویر با کیفیت و جذاب، بیننده را ترغیب می‌کند تا کاتالوگ شما را ورق بزند. اگر کاتالوگ شما به صورت فصلنامه منتشر می‌شود، از تمی استفاده نمایید که با زمان سال، فصول و اعیاد پیش‌رو، انطباق داشته باشد.

۱۱) یک فرم سفارش در کاتالوگ قرار دهید

اگرچه ایجاد یک فرم سفارش در کاتالوگ ممکن است کاری خسته کننده باشد، اما روی آن وقت کافی بگذارید. فرم سفارش نباید شلوغ و گیج کننده باشد. آدرس گیرنده فرم باید از قبل روی آن درج شده باشد. در ضمن این روزها امکان سفارش آنلاین محصولات بسیار رایج شده است. اگر شما هم این سرویس را دارید، آدرس وب سفارش آنلاین محصولات خود را در صفحه فرم سفارش، درج نمایید. مشتری را به سفارش آنلاین تشویق کنید. برای این کار تسهیلاتی برای وی در نظر بگیرید از قبیل تخفیف، کارت هدیه و …

 

۱۲) یک نمونه واقعی از کاتالوگ محصول خود تهیه کنید

قبل از چاپ کاتالوگ، و ایجاد صدها نسخه از آن، حتما‍ً ابتدا یک نمونه واقعی از آن ایجاد نمایید تا پس از چاپ، یکباره با ده‌ها اشتباه تایپی و یا تصویری مواجه نگردید. این کار باعث می‌گردد که به نمایی واقعی از کاتالوگ نهایی محصولات خود دست یابید و مجبور نشوید دوباره طرح کاتالوگ خود را تغییر دهید. در صورتیکه خودتان گرافیست نیستید، توصیه می‌کنیم حتماً از گرافیست‌های حرفه‌ای برای طراحی کاتالوگ و صفحات آن استفاده کنید.

  • روی هزینه طراحی، نوع چاپ و ترتیب‌بندی فرم‌های کاتالوگ و تصاویری که قرار است در کاتالوگ استفاده شوند با گرافیست خود به بحث و تبادل نظر بنشینید. همین که در این موارد به نتیجه رسیدید، کار روتین می‌شود و شما به الگویی دست یافته‌اید که هر تعداد محصول را بدون شلوغ شدن و در هم ریختگی کاتالوگ، می‌توانید به آن اضافه نمایید.
  • به جای تصاویر اصلی می‌توانید از اشکال هندسی (مربع، مستطیل و…) در طرح اولیه کاتالوگ استفاده کنید. و به تدریج با جلوتر رفتن طرح، می‌توانید کم کم تصاویر اصلی را به کاتالوگ اضافه نماید و نظر دیگران را در مورد طرح جویا شوید و قبل ارسال کار برای چاپ، از پیشنهادات سازنده دوستان جهت دستیابی به یک نتیجه مطلوب بهره‌مند شوید.

۱۳) کاتالوگ را پرینت و یا چاپ کنید

اگر کاتالوگ شما تنها چهار صفحه دارد، شاید بتوانید خودتان آن را پرینت کنید. اما مطمئناً چاپ آن حداقل از جنبه کیفی، مزایای زیادی خواهد داشت. کیفیت چاپ، صحافی و دوام صفحات صحافی شده در چاپخانه، برتری قابل ملاحظه‌ای نسبت به پرینت دستی کاتالوگ دارد. در ضمن وابسته به تیراژ کار، نوع چاپ نیز تفاوت می‌کند. شما با گزینه‌های مثل چاپ دیجیتال و چاپ افست مواجه هستید که در مقالات قبلی به آن‌ها پرداخته‌ایم.

فایل دانلودی این مقاله

فایل pdf دانلود این مقاله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *